За начало
Месец май е вече тук, за да донесе със себе си обещание за по-добри дни и да ни вдъхнови да обърнем поглед навътре - това е месецът за психично здраве и осведомеността за него.
Инициативата започва в Америка през 1949, като целта е да се повиши осведомеността на хората относно психичните заболявания. Начало поставя Mental Health America (MHA), тогава позната като Национална Асоциация за психично здраве. В крак с инициативите отвъд океана, Европейският съюз отбелязва Седмица на психичното здраве в периода между 19 и 25 май, чиито надслов тази година е “Грижа за психичното здраве и инвестиция в социалните права.”
С нарастващия брой на хората, които предпочитат да работят дистанционно, нараства и значимостта на това да говорим за намаляване на стреса, породен от надомната работа, разпознаване на признаците на прегаряне (burnout) и това колко е важно да се грижим за себе си и хората, които обичаме. Продължавай да четеш, ако искаш да разбереш повече за това как да съчетаваме грижата за психичното здраве с дистанционна работа.
Двойственият характер на надомната работа
В свят, връщайки се към нормалния си ритъм след глобална пандемия, дистанционната работа е новото черно. Причините хората да я предпочитат пред работата в офис са ясни - те се наслаждават на гъвкавостта, която компаниите предлагат, а физическите граници вече нямат силата да задържат талантите само на едно място.
Годишното проучване на nPloy за разликата в очакванията на кандидати и работодатели у нас подкрепя горното твърдение - ако през 2023 г. 22% от анкетираните служители са споделили, че предпочитат да работят изцяло дистанционно, то през 2024 г. процентът скача до 34.5%. Изглежда, че работодателите са наясно с предпочитанията на кандидатите - през 2023 г. едва 16% от компаниите оперират изцяло дистанционно, докато за 2024 г. процентът вече е 24.6%. Наясно сме, че данните от тазгодишното и предходни проучвания не са напълно сравними поради различията в представителната извадка и броя на анкетираните, но и двете проучвания са проведени сред статистически значими групи от една и съща целева аудитория, което от своя страна предоставя ценна информация за нововъзникващите тенденции на пазара на труда.

Абсолютен факт е, че дистанционната работа има много предимства, но същевременно тя е причина и една четвърт от хората, които работят от вкъщи, да се чувстват самотни и депресирани. Размиването на границите между профсионален и личен живот често водят до прегряване и изолацията си казва думата. Възможно ли е в свят, който се движи на бързи обороти и ни кара често да забравяме да се погрижим за себе си, да направим нещо, за да подобрим психическото си благосъстояние?
Намери мечтаната работа в nPloy
Свали приложението
Недостатъци на дистанционната работа
Макар и да ни дава свобода да избираме откъде да работим, дистанционната работа често е причина за тревожност сред служителите. Ако често се питаш как да работиш от вкъщи без да полудееш, то е добре да знаеш, че има и много други като теб. Нека заедно разгледаме най-често срещаните недостатъци на дистанционната работа.
Изолация
Да работиш от комфорта на собствения си дом е супер, докато не осъзнаеш, че не си обелвал и дума на глас или не си говорил с никого от часове. Хората, които работят дистанционно, често са сами, а изолацията е прекият път към самотата.
Експерти в областта разглеждат три форми на разстояние - физическо, оперативно и по сходство. Физическото разстояние се отнася до това откъде работят хората и в коя часова зона се намират. Оперативното разстояние е свързано с препятствията, които служителите преодоляват всеки ден, за да успеят в крайна сметка да работят заедно, като например слаба интернет връзка и мискомуникация. И докато работодателите имат сравнително малко контрол върху първите две, то преодоляването на третия тип разстояние им им предоставя чудесна възможност да се превърнат в лидери и да създадат общество, дори когато хората живеят далеч едни от други - разстоянието по сходство се отнася до силата на връзките между колеги.
Размити граници между професионален и личен живот
Според проучване на GWI, 76% от хората, които работят дистанционно, са работили до късно или извън работно време поне веднъж през седмицата преди проучването. Оказва се, че да изключиш в края на работния ден съвсем не е толкова лесно, особено когато те чакат задачи или гониш крайни срокове - прегарянето чака зад ъгъла. Синдромът, концептуализиран като резултат от хроничен стрес на работното място, с който човек не може да се справи, все още не е категоризиран като медицинско състояние, но е факт, че вляие както на психическото, така и на физическото ни здраве.
Иронично или не, нарушеният баланс между работа и личен живот може да доведе и до понижена продуктивност. Вкъщи дебнат редица фактори, които могат да ни разсеят - домашни любимци, роднини, съквартиранти, дрехи за гладене, любими сериали и предавания, и още, и още, които превръщат концентрацията в мит.
Остава въпросът дали работата ни идва в повече или ние самите сме неспособни да приоритизираме задачите си.
Неравенство сред служителите и ограничени възможности за растеж в кариерата
Някои роли са по-подходящи за дистанционна работа от други, което може да доведе до разделение сред служителите. В компания, в която не всички работят дистанционно, е възможно кадрите, които работят от вкъщи, да пропуснат важна информация или възможност да получат повишение.
Намери правилната за теб дистанционна работа
Разгледай всички обяви
5 начина да се погрижиш за психичното си здраве докато работиш дистанционно
Вече споменахме проблемите, време е да поговорим и за решенията. Ето какви са съветите на nPloy, които ще ти помогнат да запазиш здравия си разум докато работиш от вкъщи.
Постави ясни граници между професионален и личен живот
Тук не говорим само за спазване на работното време, но и за обособяването на собствен офис у дома ти или пък смяна на обстановката - можеш да редуваш работата от вкъщи с работа от любимото кафене или коуъркинг пространство. Увери се, че близките ти са наясно с работното ти време и се старай да не прекаляваш (твърде много) с прането и бърсането на прах, когато си на работа. Създай си рутина, която работи за теб (хе-хе) и се придържай към нея - да си създадеш навик може да отнеме само 18 дни.
Планирай деня си
Приоритизирай задачите си и започни от най-важните - скокът в нивата на допамина, който се появява когато отметнеш задача от списъка си, не е шега - тялото ти те залива с чувство на удовлетвореност и щастие.
Не забравяй колко важни са почивките
Да, работата е важна, но е по-важно ти да се чувстваш добре. Мозъците ни буквално не са програмирани да се фокусират върху една задача дълго време, а честите почивки ни помагат да намалим нивата на стрес и да повишим продуктивността си. Няколко минутки за чай или кафе, кратка разходка или едно, две упражнения за разтягане са всичко, от което имаш нужда - физическата активност благоприятства и психичното ти здраве.
Не губи връзката
Дистанционната работа не бива да е синоним на самота. Социализирай се с колегите - все пак технологиите са тук, за да ни обединяват, било то заради общ интерест или видео разговор с някой, за когото ни пука. Има и много екипни активности, които могат да се осъществяват и онлайн, а опцията да се видите с колегите в живия живот винаги е на масата, дори когато се налага да си купиш самолетен билет за желта. И да, знаем, че у вас е супер уютно, но не зарязвай приятелите си, за да останеш вкъщи - работата не е най-важното.
Не позволявай на стреса да вземе превес
Има няколко неща, които да направиш:
- Започни да си водиш дневник и се връщай към него в края на всеки работен ден. Можеш да пишеш за:
Постижение, с което се гордея, пък било то и малко
Три неща от деня, за които които съм благодарен/а
Емоциите, които изпитвам в момента
Какво ще направя за себе си днес
Какви граници да поставя утре, за да запазя спокойствие - Медитирай - това видео в YouTube ще ти помогне да държиш тревожността под контрол, а докато си в канала на Headspace, можещ да разгледаш и другите им медитации, плейлисти и съвети за по-спокоен живот.
- Свали Headspace или Calm на телефона си, за да имаш бърз достъп до време само за себе си.
Няма значение кой метод ще избереш, важно е да поставиш себе си на първо място и да позволиш на ума си да те отведе до едно по-добро и по-спокойно място.
Какво можеш да направиш по време на месеца за психично здраве и осведомеността за него (както и през цялата година)
Стане ли дума за здраве, дори и най-малкото усилия има значение.
Не се затваряй в себе си, когато имаш проблем
Говори с близките си и им сподели притесненията си. Ако имаш проблем, за който не се чувстваш готов да говориш, можеш да публикуваш анонимен пост в клуба Real Talks в мобилното приложение nPloy, за да намериш подкрепа. Ако случаят е по-сериозен, не се колебай да потърсиш професионална помощ.
Да говориш за проблемите си е от полза не само за теб, но и за всички останали, които споделят същите притеснения, но се страхуват да ги кажат на глас.
Не се примирявай с по-малко, отколкото заслужаваш
Ако си опитал всичко под слънцето и работата просто си остава гадна, може би е време да потърсиш нова - има причина стотици хора по света да предпочитат дистанционната работа. Вероятно твоето място те очаква.
В заключение
За нас като общество е важно да да разберем, че грижата за нас самите и за психичното ни здраве трябва да бъде приоритет през цялата година, а не само през месец май. Това, което прави инициативата за повишаване на осведомеността за психичното здраве е да ни вдъхнови да поставим себе си на първо място, като същевременно помагаме и на другите - вярваме, че това е едно от най-удовлетворяващите неща, които могат да ти се случат.