За начало
Вече можем да си отдъхнем и да се усмихнем - месецът е май, а пролетта е готова да прелее в лято и да ни подари още повече дълги, слънчеви дни. По това време на годината сме предизвикани не само да събираме витамин D, но и да спрем за минута и да поставим себе си на първо място - май е месецът за психично здраве и осведомеността за него.
Май е обявен за месец на психичното здраве и осведомеността за него през 1949 г. в Америка. Целта на инициативата е да да се повиши осведомеността на хората относно психичните заболявания. В крак с инициативите отвъд океана, Европейският съюз отбелязва Седмица на психичното здраве в периода между 19 и 25 май, чиито надслов тази година е “Грижа за психичното здраве и инвестиция в социалните права.”
Прекарваме ⅓ от времето си на работа, което само подчертава колко е важно да говорим за психическото си благосъстояние. Статистиките сочат, че все повече и повече хора са в бърнаут, особено тези, които работят дистанционно. А какво могат да направят HR специалистите, за да подкрепят служителите не само в рамките на месец май, но и през цялата година?
Бърнаутът - чумата на съвремието
Въпреки че не е категоризиран като медицинско състояние, бърнаутът е резултат от хроничен стрес на работното място, с който човек не може да се справи.
Хората по целия свят живеят в стрес. Проучване, цитирано в The Economic Times, показва, че 68% от поколението Z, 61% от милениалите , 47% от поколението X и 30% от бейби бумърите са в бърнаут. Резултати от проучване на BCG показват, че половината от работната сила по света се намира в състояние на постоянен стрес. Очаква се процентите да се повишават - психическото, физическото и емоционалното изтощение е все по-често срещано, особено във време, в което дистанционната работа се налага като стандарт. Работата от разстояние има редица предимства, но може да бъде и причина хората, които работят от вкъщи, да се чувстват изолирани и самотни. И макар служителите да могат сами да се грижат за психичното си здраве, то винаги има какво да направят работодателите, за да създадат една здравословна работна среда.
Ранни признаци на бърнаут, за които HR специалистите да се оглеждат
Нека разгледаме видовете признаци за бърнаут, които могат да помогнат на HR специалистите да го предовратят.
Признаци на бърнаут, свързани с поведението
- Избягване на колегите и срещите на екипа
- Дистанциране от културата на работното място или фирмените събития
- Постоянни промени в настроението
- Негативно отношение към работата
- Липса на ентусиазъм и/или мотивация
- Избягване на нови задачи и предизвикателства
Признаци на бърнаут, свързани с представянето
- Отлагане във времето и/или проблеми със започване на задачите
- По-ниска производителност
- Намалена креативност и умения за решаване на проблеми
- Пропуснати крайни срокове
- Повече допуснати грешки
Признаци на бърнаут, свързани с дистанционната работа
Ето и няколко признака, които допълват предходните и са по-присъщи на хората, които работят от разстояние.
- Апатия и минимално участие във виртуални разговори и/или чатове
- Често пренасрочване или пропускане на срещи
- Неявяване на срещи или изключване на видеото по време на разговори
- Забавени отговори на съобщения и имейли
- Отсъствие от виртуални тиймбилдинг събития
- Неявяване на работа в работно време без предварително уведомление
- Признаци на дезорганизация (хаотично работно пространство, прекъсвания)
Разпознаването на признаците за проблема е първа стъпка към неговото решаване. Свали този списък, за да можеш да се връщаш към него, когато имаш нужда.
Разпознай признаците на бърнаута с помощта на nPloy
Свали списъка
5 неща, които да направиш, за да предотвратиш бърнаут в екипа си
Вземането на превантивни мерки ще бъда от полза и за теб, и за екипа ти. Усилията за предотвратяване на бърнаут трябва да бъдат постоянни. Ето какво можеш да направиш, за да се чувстват и колегите в офиса, и тези, които работят дистанционно, спокойни и продуктивни.
Промотирай здравословен баланс между работа и личен живот
Поставянето на ясни граници трябва да бъде приорите. Запази баланса чрез:
- Спазване на работното време;
- Окуражаване на активна почивка извън работно време, без извънредни обаждания и съобщения;
- Реалистични крайни срокове за работата на всички екипи и насърчаване на това мениджърите да дават добър личен пример: ако и те приключват работа навреме, служителите ще се чувстват спокойни да направят същото и да затворят лаптопа.
Повече гъвкавост
Микромениджмънтът трябва да остане в миналото. Заложи на:
- Насърчаване на самостоятелността и доверието в служителите;
- Подход, в които хората са отговорни за резултатите, които представят, е не само за спазването на работното време;
- Гъвкаво работно време и асинхронна работа, която е особено подходяща за екипи, които работят в различни часови зони.
Поощряване на добрите резултати
Когато хората се чувстват оценени, те са по-мотивирани и по-продуктивни. Проучване сочи, че поощряването на добрите резултати, придружено от обратна връзка и бонуси, подобрява представянето на служителите с 32%.
- Важно е да се отбелязва всеки напредък, ползите от добрата комуникация и екипните усилия, а не просто покриването на критериите за оценка;
- Признателността може да се покаже по редица начини - бонуси, допълнително време за почивка, публикуване във вътрешните комуникационни канали и други.
Инвестиране в психичното здраве на служителите
Има много неща, които могат да се направят и без да се отделя допълнителен ресурс, но пък е добре да знаем, че инвестицията в здравето на служителите ще се отплаща за дълго време напред.
- Редовните анонимни проучвания сред служителите могат да дадат добра представа за това до колко натоварени и стресирани се чувстват те;
- Безплатният достъп до платформи като Calm, Headspace, BetterUp и Modern Health със сигурност ще бъде подобаващо оценен.
Премахване на табуто върху разговорите за психично здраве
Не бива да има стигма върху разговорите за психично здраве нито през май, нито през цялата година.
- Бъди насреща за колегите си: редовни 1:1 срещи, извън тези за оценка на представянето, могат да направят чудеса - служителите трябва да могат спокойно да изразят притесненията си и да говорят за своите проблеми;
- Дни, посветени на психичното здраве и следобеди, в които няма срещи, също са добра идея.
Не забравяй, че хората, които работят дистанционно, имат нужда от допълнителна грижа - те са много по-добри в това да прикриват факта, че са под напрежение. Започни с организиране на активности за сплотяване на екипа и обръщай внимание на невербалната комуникация, когато общуваш с някой, който работи от вкъщи.
Какво можеш да направиш по време на месеца за психично здраве и осведомеността за него (както и през цялата година)
Месецът за психично здраве и осведомеността за него е добро време да започнеш работа по инициативи, които да покажат колко е важна грижата за себе си. Ето какво можеш да направиш:
Вътрешна кампания за психично здраве
Споделяй съвети и ресурси по имейл или чат и насърчавай хората да не се страхуват да споделят, когато имат въпрос или проблем.
Среща със специалист
Не подценявай силата на срещата със специалист, който може да говори за последиците от бърнаут и контролирането на нивата на стрес. Такъв разговор може да се организира и дистанционно, за да се чувстват и хората, които работят от вкъщи, част от процеса.
Анализ на обратната връзка
Да пуснеш анкета е супер, но анализирането на резултатите и вземането на мерки спрямо тях е много по-важно. Обърни внимание на това в кои екипи работата е най-много и махни от календара срещите, които наистина могат да бъдат емайл.
Обучение за мениджъри
Хората, които заемат управленски роли в компанията, трябва да могат да разпознават признаците на бърнаут и да знаят как да комуникират правилно със служителите си.
Постоянни усилия
От тук нататък ще става все по-лесн. Хората лесно ще свикнат да работят в здравословна работна среда и ще се вдъхновят и мотивират, а планирането на редовни срещи и разговори не изисква кой знае какво усилие.
В заключение
Разпознаването на ранните признаци на бърнаут и полагането на усилия да се помогне на служителите да намалят стреса няма да остане незабелязано. Това е стъпка към създаването на положителна работна среда, в която хората се чувстват добре и след края на месеца за повишаване на осведомеността за психичното здраве. Въпреки че може да звучи като много работа, със сигурност е усилие, което ще се отплати в бъдеще. Не губиш нищо, ако опиташ.