“Да имаш преподавател в 2024 г. е лукс.” - Димитър Георгиев от Skills Assembly гостува в ba4kast

Подкастът на nPloy се завръща за своя трети сезон

BlognPloy Hub
News and updates
Created by:
Iveta Stoyanova
April 16, 2025
Outline
Recent Posts
Created by:
Iveta Stoyanova
April 16, 2025
Outline

След кратка почивка ba4kast, подкастът на nPloy, се завръща за трети сезон, този път вече и с видео. Както обикновено, подкаста може да намериш в Spotify, Apple Podcasts и YouTube, а ето накратко и какво се случи в първия за сезона епизод.

Кой е Димитър Георгиев

Гост на Мария в първия епизод на сезон 3 е Димитър Георгиев - партньор в ITCE и човекът, които управлява обученията в института, както и съосновател на Skills Assembly. Митко е завършил информатика в Софийски университет “Свети Климент Охридски”, но на практика не спира да развива уменията си и до днес - той е една от онези любопитни личности, които смятат, че хората не би трябвало да правят разлика между свободно и работно време, защото е хубаво да учат нон стоп. Жаждата за знание е онова, което го тласка напред, а целта му е не просто да усвоява нови технологии, но и да създаде култура на непрекъснато учене в компаниите.

Преподаването като социално въздействие

Още докато следва, Димитър започва да преподава и с годините все повече оценява значението на този опит. Той е съосновател на Skills Assembly – инициатива, която дава възможност на хора от неравностойно положение да получат висококачествено обучение. Организацията води началото си от CSR инициатива на Accenture Bulgaria и с тяхна подкрепа проектът започва със софтуерно тестване като основа за преквалификация в IT сферата, а постепенно се разширява до области като изкуствен интелект (AI).

Димитър вярва, че преквалификацията не е табу и смята, че успехът зависи не от предишния опит, а от мотивацията. Важно е да се открие онова, което вдъхновява курсистите в програмите – така те ще завършат успешно и ще могат да продължат развитието си.

Какво е култура на учене

Димитър подчертава, че за да бъде ефективно, ученето изисква подходяща среда и силна подкрепа. Ето защо в програмите на ITCE курсистите получават достъп до ментори (buddy система), които ги водят през първите стъпки, докато не придобият увереността да учат самостоятелно. Митко говори и за ключовата роля на преподавателя - в свят, в който онлайн обучението е все по-достъпно, е истински лукс да имаш преподавател, който не само преподава материала, но и го прави увлекателно. Той смята, че добрият лектор е способен да стимулира нервната система и да провокира активна мозъчна дейност – основа за ефективно учене. Колкото до културата на учене в една компания, то тя процъфтява в среда, където са предоставени възможности за надграждане на уменията, но и самите хора трябва да имат желание да се развиват. 

Как се измерва успехът

Успехът на програмите Димитър и екипът му измерват чрез резултатите на курсистите – постигат ли целите си и чувстват ли се конкурентоспособни както в настоящата си позиция, така и на пазара на труда. Митко смята, че да бъдеш конкурентен не означава задължително да смениш кариерата си, по-важно е човек да продължи да учи и да се адаптира, защото технологиите се развиват постоянно.

В епизода ще разбереш още:

▶️ Колко са важни меките умения, когато говорим за придобиване на нови знания?

▶️ Кой носи отговорност за развитието в компанията - служителите или мениджмънта?

▶️ Какви са ползите на ученето в група?

И не само. Новия епизод на ba4kast можеш да гледаш в Spotify, Apple Podcasts и YouTube.

Слушай ba4kast в стрийминг платформите

Към епизода

Recent Posts

Share

Sign up for our newsletter.

Don’t miss out on new jobs, new career tips, insights and more.

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.