Прозрачност на заплатите в България

По повод Международния ден на труда, обръщаме внимание на прозрачността на заплатите и правото на равно заплащане за равностоен труд у нас

BlognPloy Hub
Insights and statistics
Created by:
Iveta Stoyanova
May 1, 2025
Outline

За начало

На 1 май светът отбелязва деня на труда и международната работническа солидарност. Историята може да се проследи назад до XIX век, когато работническото движение в САЩ започва да организира масови протести за зачитане на елементарни социални права. Самият празник води началото си от Хаймаркетската афера през 1886 г., когато профсъюзите в САЩ провеждат национална стачка с искане за въвеждане на 8-часов работен ден. През 1939 г. 1 май е обявен за национален празник в България.

На ден като този е особено важно да поговорим за правата на работниците и по-конкретно, прозрачността на заплатите и правото на равно заплащане за равностоен труд.

Колко важна е заплатата за служителите у нас - резултати от проучване на nPloy

В края на 2024 г. nPloy проведе третото си годишно проучване сред над 1900 професионалисти и над 200 специалисти по подбор, за да проследи разминаванията в очакванията на кандидатите и условията, които работодателите предоставят. Очаквано, част от въпросите бяха обвързани със заплащане. Ето и какво споделиха участниците в проучването.

Прозрачност на възнагражденията

През юни 2026 г. в сила влиза нова директива на Европейския съюз за прозрачност на възнагражденията. Тя изисква пълна откритост при определяне и комуникиране на заплатите, равно заплащане за равностоен труд, както и гарантиране на безпристрастен и справедлив подбор на кадри. Директивата ще засегне всички работодатели в частния и публичния сектор, а в обхвата и́ попадат всички служители, полагащи наемен труд. Предвижда се в действие да се приведат законови механизми, които да доведат до реално постигане на заложените цели. 

Какво означава прозрачността на заплатите за кандидати

За пръв път в директивата са включени и кандидати. След транспонирането ѝ в българското законододателство, в обявите за работа ще е включена информация за заплатата - нещо, което nPloy прави възможно още от създаването си през 2018 г. Дори кандидатът да не вижда точната сума, то диапазонът на заплата винаги е ясен

С въвеждането на промените кандидатите ще имат предимство в преговорите за заплата, а в допълнение работодателите няма да имат право няма да имат право да искат от кандидатите информация за тяхното настоящо или предходно възнаграждение.

Кандидатствай по обяви с обявен диапазон на заплата

Свали nPloy

Какво означава прозрачността на заплатите за работодатели

Освен промените, налагащи посочването на диапазон на заплата в обявите за работа, компаниите ще са задължени да въведат обективни критерии за определяне на нивата на заплащане и увеличение на възнагражденията. Ще отпаднат и всички договорни клаузи, които забраняват на служителите да обсъждат помежду си получаваното възнаграждение. Директивата предвижда работодателите периодично да подават информация за разликата в заплащането между мъже и жени на съответния национален орган, който следи дали мерките за прозрачност се спазват.

Можем да обобщим, че компаниите, които навреме въведат тези промени,

  • ще си осигурят по-добро позициониране на пазара на труда;
  • ще избегнат потенциални санкции и репутационни рискове; 
  • ще успеят по-ефективно да привлекат най-добрите професионалисти.


В наши дни кандидатите не желаят да губят време в кандидатстване по обяви, в които заплащането не е обявено. В допълнение, 37.2% са готови да напуснат в рамките на шест месеца, ако не получат повишение на заплатата - за сравнение, през 2023 г. по-малко от 1% са отговорил по този начин.

Към момента около 58% от HR професионалистите посочват диапазон на заплатата в обявите си - напредък в сравнение с 41% за миналата година. За съжаление, този процент все още е по-нисък от това, което търсещите работа очакват. Почти 90% от анкетираните таланти поставят заплатата на първо място, стане ли дума за фактори, които влияят при избора на ново работно място. Ако работодателите искат да ги задържат, решението е само едно - прозрачност от самото начало. 

Разлика в заплащането между жени и мъже у нас и в Европа

По данни на Европейската комисия, за трета поредна година жените в Европа изкарват средно 13% по-малко от мъже на същите позиции. Прогресът към намаляване на разликата в заплащането за последните 10 години е бавен, като процент е спаднал едва с 3 пункта от 2014 г. до днес.

Макар спрямо българското законодателство жените и мъжете у нас да имат право на равно възнаграждение за еднакъв или равностоен труд, то по данни на Евростат разликата в заплащането между двете групи в България е 13.5% Принципът за равно заплащане за равностоен труд е залегнал в основата още както на европейското, така и на международното право, но статистистиките отвъд океана показват, че жените получават 83.6% от сумата, която мъжете получават. Добрата новина е, че тенденцията е разликата в заплащането в САЩ да намалява.

 

Научи повече за жените на работното място

Към статията

Как кандидатите могат да допринесат за повече прозрачност на заплатите у нас

Тук говорим за стъпки извън усилията, които законът предвижда. Ето какво могат да направиш, ако в момента си търсиш работа.

  • Проучи пазара, за да се ориентираш какъв е диапазона на заплащане в избраната от теб професионална сфера
  • Настоявай за яснота в обявите и не се страхувай да поискаш информация за заплащането при първа възможност. 
  • Търси обяви за работа в nPloy, където от самото начало знаеш дали заплатата отговаря на очакванията ти.

Как работодателите могат да допринесат за повече прозрачност на заплатите у нас

Има няколко неща, които ти като работодател можеш да направиш, дори преди директивата на ЕС да бъде ратифицирана.

  • Посочвай поне диапазон на възнаграждението в обявата за работа, за да привлечеш повече таланти. 
  • Следи дали ти и колегите ти са наясно с принципите на справедливо възнаграждение.
  • Провеждай вътрешен одит на заплатите, за да се увериш, че няма значителни разминавания.

В заключение

Оказва се, че както в много други житейски сфери, отворената комуникация е предпоставка за успех и в професионален аспект - с ясно посочени условия на труд още от самото начало, талантите са по-мотивирани да кандидатстват за дадена позиция, а работодателите залагат на честни и открити практики в подбора, което подобрява репутацията на компанията. 

Макар да има повече от година до ратифицирането на директивата на ЕС, то и кандидати, и работодатели могат да предприемат стъпки още днес, за да можем всички заедно да допринасяме за един по-прозрачен и справедлив процес по подбор.

Научи повече

nPloy работи за теб и твоя бизнес

Recent Posts

Follow us

Sign up for our newsletter.

Don’t miss out on new jobs, new career tips, insights and more.

Your subscription could not be saved. Please try again.
Your subscription has been successful.