Жените на работното място

Дава ли се на жените възможност да демонстрират уменията си и да се развиват в избраната от тях кариера?

BlognPloy Hub
Insights and statistics
Created by:
Iveta Stoyanova
April 16, 2025
Outline
Recent Posts
Created by:
Iveta Stoyanova
April 16, 2025
Outline

За начало

Едва преди няколко дни светът отбеляза международния ден на жената, но на практика е редно да отдаваме заслуженото на невероятните жени около нас през цялата година.

40% от всички работещи са жени. И докато те са способни да твоярят и постигат високи резултати в различни сфери, те невинаги имат възможност да го покажат. В тази статия ще поговорим за жените на работното място, ще разгледаме статистики по темата и ще разгледаме начините, по които можем заедно да допринесем за един справедлив пазар на труда, който предоставя равни възможности на всеки.

Жените на работното място - възможности за кариерно развитие

Съвсем наскоро излезе годишният доклад на McKinsey and Company. За десета поредна година компанията проследява фактори, свързани с жените на работното място, за да измери прогреса в Америка и да прогнозира как биха стояли нещата през следващото десетилетие. 

Резултатите показват стабилен ръст в броя на жените на ръководни постове, но разкриват и една доста по-мрачна истина: с тези темпове, за да се постигне равенство между всички бели и цветнокожи жени в Америка, ще са необходими 48 години. Макар през последните 10 години жените последователно да показват своите амбиция и ангажираност към работата си, то компаниите демонстрират спад в своята ангажираност към многообразието.

Ситуацията в Европа е сходна - сумарно жените на ръководни постове на територията на целия Европейски съюз за 2023 г. са 33.8%.  В класацията по държави води Франция с 46.1%, а процентът за България е 18.3%. Личен пример дава и нашият екип - с над 60% дами в екипа допринасяме за повишаването на статистиката, а ако искаш да разбереш повече за това какво означава да си една от жените в бизнеса, прочети интервюто, което Мария Али, CBDO в nPloy, даде за GoGuide.

Разлика в заплащането между жени и мъже у нас и в Европа

За трета поредна година жените в Европа изкарват средно 13% по-малко от мъже на същите позиции. Прогресът към намаляване на разликата в заплащането за последните 10 години е бавен, като процент е спаднал едва с 3 пункта от 2014 г. до днес.

По последни данни на Евростат, най-висока разлика в заплащането между жени и мъже има в Латвия (19%), а най-ниска в Люксембург (-0.9%). Процентът за България е 13.5%.

Некоригирана разлика в заплащането между мъжете и жените, 2023 г. (разлика между средните брутни почасови възнаграждения на мъжете и жените като процент от брутното възнаграждение на мъжете)

Една от най-разпространените причини за разлика в заплащането между половете е фактът, че голям процент от жените остават без работа (или намаляват работните си часове) по време на бременност и след раждането на дете. Един от начините разликата в заплащането да се намали, е като на жените се даде по-голяма възможност да работят от вкъщи - така те имат възможност да участват активно на пазара на труда, да печелят пари и по този начин да допринесат за изравняване на заплащането (изводите са на база проучване на Statistics Canada, но са приложими навсякъде). 

Как работодателите и кандидатите могат да допринесат за честен процес по подбор и възможности за кариерно развитие за жените в бизнеса

На практика все повече компании насърчават приобщаването, но поведението на служителите до голяма степен остава непроменено. Едва по-малко от половината от служителите предприемат активни действия, за да променят реалността - само 28% от жените и 11% от мъжете разпознават микроагресията срещу жените. 

Създаването на работна среда, в която жените се чувстват сигурни и овластени, трябва да започне още от процеса на предварителен подбор. 

Наемане на база на умения

Подход към наемането, който се основава само на уменията, които кандидатите притежават и тези, които съответната роля изисква, допринася за прозрачен процес на подбор, който е в полза както на работодателите, така и на служителите. 

Още от създаването си nPloy насърчава наемането на база на умения. Със своя алгоритъм, базиран на изкуствен интелект, nPloy улеснява подбора на кандидати, като дава възможност на рекрутърите да филтрират талантите на база на различни критерии (опит, образование, местоположение и очаквана заплата). nPloy приканва работодателите да наемат проактивно и да позволят на изкуствения интелект да им помогне да намерят най-подходящия човек за ролята, независимо от пола. 

Аноними профили на кандидати 

Профилите на кандидатите в nPloy са анонимни. Специалистите по подбор виждат само тяхното професионалнo CV в базата данни с кандидати. Ако харесат това, което виждат и сметнат, че кандидат е подходящ за дадена позиция, те могат да му изпратят покана да кандидатства по обява (така наречения Job Match Request). Едва след като кандидатът приеме поканата, личните му данни като име, снимка, пол и възраст, се споделят с работодателя. 

Анонимните профили допринасят за справедлив процес на подбор, в който уменията са най-важни. Той дава равни възможности на всички, като помага на кандидатите да се чувстват по-уверени и улеснява работодателите в усилията им за равни възможности за всички на пазара на труда.

В заключение

Постигането на равноправие за всички на работното място може да звучи като утопия днес, но е важно да не забравяме, че всяко усилие в тази посока е от значение. Не трябва да губим инерция, а да продължаваме да се подкрепяме взаимно.

Recent Posts

Share

Sign up for our newsletter.

Don’t miss out on new jobs, new career tips, insights and more.

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.