Стартира социална кампания срещу стереотипите за „мъжки“ и „женски“ професии

Инициативата показва личния пример на няколко вдъхновяващи дами

BlognPloy Hub
Insights and statistics
Created by:
Teodora Stoyanova
April 16, 2025
Outline
Recent Posts
Created by:
Teodora Stoyanova
April 16, 2025
Outline

За начало

Традиционно празникът на жената отваря множество дискусии, свързани с равноправието и еманципацията на жените. Въпреки огромния напредък в тази посока, все още има множество стереотипи по отношение на професиите, които продължават в голяма степен да се делят на „мъжки и женски“. Именно с тези схващания се бори социалната инициатива, която обединява няколко успешни дами с посланието: Няма „мъжки“ професии. Има хора, които преследват мечтите си.

Няма „мъжки“ професии.

Кампанията стартира на 8-и март 2023 г. с вдъхновяващо видео, което разказва за пътя на четири успешни българки. Това са Райна Косева, пилот на Bulgaria Air, Виктория Димов, инженер в EnduroSat, доцентът по молекулярна биология Милена Георгиева и режисьорът Зорница София (Зорница Попганчева) – дами, които ще добавят закачливо „КА“ при изписването на професията си, за да вдъхновят момичетата и по-младите жени и да ги мотивират, показвайки им, че могат да бъдат каквито си поискат в професиите си, стига само да следват мечтите си.

Посланието „Няма „мъжки“ професии. Има хора, които преследват мечтите си.“ е основен елемент и в специално създадения за целта сайт https://women.nploy.net/, в който всеки може да създаде собствена визия тип „визитна картичка“, използвайки женските форми на професиите -  режисьорКА, калиграфКА, доцентКА,пожарникарКА. Целта е да се започне обществен диалог по темата и тя да достигне до по-широка аудитория, за да могат жените да се чувстват комфортно в професията си и да не се влияят от стереотипи и предразсъдъци.

Жените на работното място

Какво посочват официалните данни на НСИ за 2021 г. по темата? На първо място е фактът, че сред ръководителите има само 38% жени за сметка на 62% мъже, като по данни на голяма агенция за човешки ресурси средно около 35% жени кандидатстват за ръководни позиции. На другия полюс са професии като помощен и административен персонал, където жените са 75%. В професията "Машинни оператори и монтажници" дамите са най-слабо представени – само с близо 24%. В сектора, където попада и IT индустрията, жените са 35%, за сметка на 65% мъже, докато в строителството само 7% са жени.

Инициативата е на nPloy. Платформата гарантира безпристрастност и равноправие при подбора на кадри и има за цел да премахне изцяло предразсъдъците, асоциирани с пол, външен вид, етнос и възраст. Затова в nPloy личните данни на кандидатите за работа са скрити и те се оценяват само на база професионалните им характеристики и умения. 

“Радваме се, че имаме възможност да дадем гласност на проблема с предразсъдъците в обществото и по-специално в процеса на подбор, тъй като в България това беше тема табу дълги години, докато в Европа беше на дневен ред”, коментира Константин Цонев, съосновател и оперативендиректор на nPloy. “Нашата платформа беше създадена не само като технологично решение на редица проблеми, но и като отговор за балансиране на нуждите и интересите на всички участници на пазара на труда. Ние и нашите партньори сме доказателството, че има млади хора, които искат да направят промяна и са готови да направят всичко възможно това да се случи.“

Посланието на кампанията

„Няма „мъжки“ професии. Има хора, които преследват мечтите си.“ е призив към цялото общество, работодатели и работници да не се спират пред бариерите, наложени от общественото мнение. Именно защото силно вярват в това послание, всички участници в кампанията се включват напълно безвъзмездно, в това число и рекламната агенция Together и комуникационната група Propaganda, които ще комуникират посланията на кампанията през целия месец март, за да достигне до възможно най-много хора.

Подкрепяш ли инициативата?

Научи повече

Recent Posts

Share

Sign up for our newsletter.

Don’t miss out on new jobs, new career tips, insights and more.

Thank you! Your submission has been received!
Oops! Something went wrong while submitting the form.